Makaleler

Hidropar Kocaeli olarak, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. 1. Sıcak Haddehane’ de kurulan 220 Ton/saat ısıtma kapasiteli 4. Slab Fırını (walking beam, şarj ve deşarj kapıları, vb.) ve Giriş/Çıkış Ekipmanlarının (depiler, charging machine, discharging machine, vb.) hidrolik sistemini Fransız firması Stein Heurtey firmasının proje yönetiminde tamamladık.

Firmamızın demir-çelik projeleri ile yoğun olarak uğraşması,teknik olarak daha güçlenmesini ve bu sektör ile ilgili tüm projeleri başarıyla bitirmesini sağlamaktadır.

Bu başarıyı elde etmemizde en büyük etken,köklü ve güçlü bir yapı olan Bosch Rexroth ailesinden olmamızdır.

Slab Fırını Hidrolik Sistemi

 • Depo kapasitesi: 16000 lt
 • Resirkülasyon pompa kapasitesi 500 lt/dk.
  Çalışan pompa sayısı : 3
  Stand by pompa sayısı : 1
 • Ana pompa kapasitesi : 360 lt/dak.
 • Hidrolik Pompa : A4 VSO 250 DP (Bosch Rexroth)
 • Toplam Debi : 3600 lt/dak.
 • Toplam Kurulu Güç : 1350 Kw
  Çalışan pompa sayısı  : 8
  Stand-by pompa sayısı : 2
 • Maximum design basıncı : 185 bar
 • İşletme basıncı : 170 bar

Temel devre şemalarına uygun olarak Hidrolik Güç Ünitesi - Tank, Pompa İstasyonu, Sirkülasyon Sistemi, Valflar, Valf Blokları, Valf Masaları (valf stand’ler), Ana Dönüş Filtresi, vb. hidrolik sisteme ait tüm elemanları içeren detay tasarımı yapılmıştır.

Hidrolik Sistemde hidrolik yağ olarak ISO Grade 46 Yangına Mukavim Yağ (Quaker Chemical Quantolubric 822-220),sentetik yağı kullanılmıştır.

Bu yağ mineral yağda kullanılmak üzere dizayn edilmiş tüm malzemelerde sorunsuz olarak kullanılabilir.Nitril kauçuk ideal sızdırmazlık elemanıdır.Özel bir sızdırmazlık elemanına gerek yoktur.
Boru ve donanımı malzemesi olarak DIN 17458 standardında 1.4541 paslanmaz çelik kullanılmıştır.

Depo

Paslanmaz çelik AISI 316 kalitesinde ve silindirik olarak imal edilip minimum
15000.lt yağ hacmine sahiptir.Depo, 2000.mm çapında, 5550.mm boyunda ve 6 mm et kalınlığında olacaktır. Yukarıdaki ölçüler minimum ölçülerdir. DIN 24567 normunda ABTSR-16000/02 E baz alınarak dizayn edildi.

Valf Masaları

 • Depiler Valf Masası
 • Discharging Door Valf Masası
 • Charging Door Valf Masası
 • Discharging Machine Valf Masası
 • Charging Machine Valf Masası
 • Transfer Valf Masası
 • Lifting Beams Valf Masası

Valf masalarının alt katında Basınç, Tank ve Kaçak hattı kolektörleri mevcuttur. Bu kolektörlerin her iki ucuna flanş kaynatılarak, valf bloklarından inen hatlar bu kolektörlere bağlanmıştır. Valflerden silindirlere giden A ve B hatları ise valf bloklarının ön tarafından çıkarak kısa radyuslu dirsekler vasıtasıyla valf masası altına inilerek valf masasının alt kısmında flanş bırakılmıştır. Valf masalarının üzerinde yeterli büyüklükte tasarlanmış; yağ ve kirden okunması engellenmeyecek şekilde alüminyum levha üzerine eloksel kazınmış devre şemaları bulunmaktadır.

Civatalar

Tüm civatalar 10K çinko lamel kaplamalı olarak kullanılmıştır.

Hidrolik Hortumlar

Hortumlar paslanmaz örgülü ve kullanılan tüm başlık adaptör flanş somun cıvata vb. bağlantı parçaları DIN 3865 316 kalite paslanmaz çelik kullanılmıştır.

Hidrolik Pompalar

Orijinal projede kullanılan A4VSO 250 DFR.. pompaların kullanım amacı, ayarlanan basınç değerine ulaşıldığında pompanın debisini neredeyse sıfırlayıp, basıncı tutması yanında, istendiğinde küçük bir pilot yön valfi üzerinden stand-by konumuna geçirebilmektir. Bu özellik hemen tüm rakip üreticilerde de bulunmaktadır.

Bunun yanında, aynı basınç hattının birden çok pompayla beslendiği ve pompa adetlerinin yüksek olduğu demir-çelik uygulamalarında karşılaşılan ortak bir problem vardır. Bu da pompaların basınç ayarlarının farklı değerlerde olması zorunluluğudur. Çünkü, pompa markasından bağımsız olarak, ayar değerinin aynı olması, salınımlara neden olmaktadır.

Farklı ayar değerinin ortalama 5 bar civarında olma zorunluluğu gözetildiğinde, 10 pompanın ayarının, çalışma basıncının 170 bar olduğu uygulamamızda, basınç ayar değerinin 125 bardan başlaması demektir. Böylece, gerçek basınç değeri, ayarlanan maksimum basınç değerine yaklaştığında, gittikçe daha çok pompanın debisini sıfırlaması, yani istenen değere ulaşma süresinin gittikçe artmasıdır.

Bu tipik uygulamaya özgü, özellikle bu problemi çözmek için geliştirilmiş DP pompa kontrol organını kullandık. Bu kontrol organı kullanılarak, tüm pompalar tek bir küçük basınç emniyet valfi üzerinden paralel olarak aynı değere ayarlanabilmekte, ve aynı DFR kontrol organında olduğu gibi, istendiğinde pompalar tek tek küçük birer pilot yön valfi üzerinden stand-by konumuna geçirilebilmektedir.

Sistemin imalatı,montajı ve devreye alınması sözleşmenin başladığı 13 Eylül 2004 tarihinden itibaren takribi 44 hafta içinde yoğun ve zorlu bir çalışmayla başarıyla tamamlanmıştır.Bu projenin başarısı, Erdemir firmasında başlayacağımız tüm projelere aydınlık bir yol açmıştır.

Sistemle ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenler bize ulaşabilirler. Sizinle de yapacağımız projelerde buluşmak dileğiyle…

Copyright © 2012 Her Hakkı Saklıdır | Site Haritası
mavera interaktif